Pakowanie prozniowe pieczywa

Produkty spożywcze coraz częściej przechowywane są w szczególnych warunkach, aby przedłużyć chwila ich chronienia i dodatkowo zmniejszyć ryzyko zepsucia przy kontakcie z powietrzem albo z nowymi materiałami. Obecnie pakowanie próżniowe żywności spotyka się nie ale w składach, ale również w zakładach gastronomicznych albo w własnych mieszkaniach. Pakowanie próżniowe zezwala na przechowywanie żywności w swoich warunkach nawet przez wiele miesięcy.

Na czym liczy pakowanie próżniowe żywności? Do ostatniego celu poleca się specjalne rodzaje woreczków foliowych lub plastikowych pojemników, w których zamykane są produkty żywnościowe. Następnie mając ze profesjonalnych urządzeń z pojemnika czy worka odciągane jest powietrze, a plastikowy pojemnik lub worek jest szczególnie, szczelnie zamykany (foliowy worek jest także zgrzewany). W warunkach domowych z pojemników próżniowych odsysane jest powietrze za pomocą specjalne ręcznej pompki.

Co umożliwia próżniowe pakowanie żywności? Na pewno wydłuża czas przechowywania różnych produktów żywnościowych. W zamrażarkach zamknięte próżniowo mięso że istnieć ukrywane przez 26 miesięcy, znacząco wydłuża się także okres przechowywania mięsa w lodówce lub produktów sypkich, przechowywanych w temperaturze pokojowej. Próżniowe pojemniki zabezpieczają żywność przed działaniem powietrza, ale również grzybów czy drobnoustrojów, które często powodują psucie żywności. Zamknięte próżniowo produkty zachowują wszystkie walory smakowe i zapachowe, jednocześnie również zachowując swoją strukturę.

W miejscach prywatnych poleca się także specjalne próżniowo zamykane słoiki do przechowywania przetworów oraz specjalne korki do zamykania próżniowo butelek. Dzięki korkom po otwarciu wino prawdopodobnie stanowić zapisywane nie przez 2 dni, ale przez 20 - 25 dni. Korek zabezpiecza wino przed oksydacją, i toż wino zachowuje wszystkie walory smakowe i zapachowe.

Oprócz żywności w pojemnikach próżniowych może istnieć dodatkowo przechowywana odzież, która ma mniej miejsca dzięki zastosowaniu próżni do pakowania.